Wycinanie laserowe w metalu i cięcie stali laserem
Szukasz najlepszej formy obróbki metalu? Z całą pewnością powinieneś zapoznać się z wycinaniem laserowym w metalu, to obecnie jedna z najlepszych form obróbki metalu, która gwarantuje wysoką jakość obróbki, a jednocześnie nie kosztuje majątku.
Obrabiane materiały:
- Stal węglowa – od 0,25 mm do 20 mm
- Stal nierdzewna – od 0,5 mm do 12 mm
- Aluminium – od 0,5 mm do 12 mm
- Mosiądz – od 0,5 mm do 8 mm
- Miedź – od 0,5 mm do 8 mm
Dlaczego właśnie wycinanie laserowe w metalu?
Czym wyróżnia się wycinanie laserowe w metalu? Przede wszystkim niezwykłą precyzją. Jest to spowodowane tym, w jaki sposób działa wycinanie laserowe. Wiązka lasera jest niezwykle cienka, co umożliwia prowadzenie bardzo dokładnych linii cięcia. Duże znaczenie ma również automatyzacja cięcia, co niweluje ewentualne błędy ludzkie.
Ponadto warto zauważyć, że wykorzystanie nowoczesnych urządzeń do wycinania laserowego w metalu sprawia nie tylko, że projekty są realizowane na odpowiednim poziomie, ale również, że materiał jest wykorzystany dobrze. Wycinanie laserowe minimalizuje ilość powstających odpadów, co przekłada się również na koszty tej formy wycinania laserowego.
Wycinanie w metalu jako wszechstronna metoda obróbki
Jedną z zalet cięcia laserowego jest wszechstronność tej metody obróbki. Oznacza to, że technologia ta znajduje zastosowanie w procesie obróbki różnych materiałów, w tym drewna, tworzyw czy skóry. Jednak najpopularniejszą grupą poddawanych cięciu laserowemu materiałów są właśnie metale. Laser zapewnia precyzyjność i powtarzalną jakość obróbki stali węglowej, stali nierdzewnej, aluminium, miedzi, mosiądzu i innych stopów metali. Zaznaczmy przy tym, że każdy z wymienionych wyżej materiałów cechuje się innymi właściwościami, takimi jak twardość, plastyczność czy sprężystość struktury, a mimo to można je poddać cięciu laserowemu bez obaw o niepowodzenie procesu.
Wycinanie w aluminium
Proces ten różni się od obróbki innych metali z uwagi na specyficzne właściwości aluminium. Jako dobry przewodnik ciepła metal ten szczególnie wymaga dostosowania parametrów lasera oraz technik chłodzenia. Wyzwania obejmują ryzyko oksydacji, co wpływa na jakość cięcia. Podczas wycinania w aluminium stosuje się więc techniki ochrony przed utlenianiem oraz odpowiednie gazy ochronne, aby zapewnić optymalne warunki obróbki. Technologia laserowego cięcia aluminium znajduje zastosowanie m.in. w produkcji elementów konstrukcyjnych, obudów oraz części samochodowych i lotniczych.
Wycinanie w miedzi
Wycinanie laserowe miedzi wymaga szczególnej uwagi z powodu wysokiej przewodności cieplnej oraz tendencji do odbijania przez metal promieniowania lasera. Aby sprostać tym trudnościom, wykorzystuje się metody pracy z laserem o falach o mniejszym poziomie absorpcji oraz stosuje odpowiednie gazy ochronne. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne wycinanie metali pokroju miedzi. W przemyśle materiał ten znajduje zastosowanie w produkcji elementów elektronicznych, części maszyn czy też ozdób artystycznych, co przekłada się na wysoką jakość powierzchni cięcia.
Wycinanie w mosiądzu
Wycinanie laserowe mosiądzu, stopu miedzi i cynku, jest powszechnie stosowane w przemyśle. Mosiądz, dzięki swojej plastyczności i odporności na korozję, jest łatwiejszy w obróbce niż czysta miedź, ale również odbija promieniowanie lasera. Dokładne cięcie mosiądzu można osiągnąć poprzez zastosowanie właściwych ustawień pracy lasera oraz korzystanie z odpowiednich gazów ochronnych. Ta metoda technologiczna znajduje zastosowanie między innymi w tworzeniu dekoracji, elementów wyposażenia łazienek oraz komponentów maszyn, co pozwala na formowanie skomplikowanych kształtów z dużą dokładnością.
Ile kosztuje wycinanie laserowe w metalu?
Jakość wycinania laserowego jest oczywiście bardzo ważna, jednak warto zauważyć, że jeżeli koszty wycinania będą duże, to skorzystać z niego będą mogły tylko największe firmy. Na całe szczęście dzisiaj korzystanie z wycinania laserowego nie jest drogie i skorzystać mogą z niego wszystkie firmy, a nawet osoby prywatne.
Oczywiście nie da się jednoznacznie określić, ile będzie kosztowało cięcie stali laserem, ponieważ wpływa na to wiele czynników m.in. poziom skomplikowania projektu, czy też wielkość zamówienia. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad tym, ile będzie kosztowało wycinanie laserowe w twojej firmie, to najlepiej będzie, jeśli po prostu skontaktujesz się z naszą firmą.
Komu przyda się wycinanie laserowe w metalu?
Nasze usługi laserowego wycinania w metalu jest skierowane przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy chcą osiągnąć możliwie najwyższą precyzję w swoich projektach. Nasze urządzenia takie jak Bystronic Bysprint 3015 3KW zapewniają bardzo dokładne cięcia oraz optymalizują zużycie materiałów, dzięki temu koszty laserowego wycinania w metalu są minimalizowane.
W dzisiejszych czasach jest to jedna z najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych metod wycinania w metalu, zwłaszcza gdy mówimy o cieńszych blachach, gdzie liczy się utrzymanie wysokiej precyzji. Cięcie laserowe minimalizuje tutaj powstawanie błędów i niedopatrzeń.
Doświadczeni w cięciu stali laserem
Pomimo zaawansowanego stopnia automatyzacji procesów cięcia laserowego, wpływ na jakość obróbki ma również doświadczenie operatorów. Nasza firma od lat specjalizuje się w wycinaniu laserowym metali, realizując projekty o różnej skali trudności. Dzięki praktyce w tej dziedzinie, wykonywane przez nas cięcie stali laserem jest profesjonalnie przepowadzonym procesem. Długoletnia działalność w branży wpływa również na szybkie tempo realizacji zleceń.