Tniemy LASEREM i wodą

PROJEKTUJEMY

Realizujemy Twoje pomysły

Laser do cięcia

Obróbka metali, obróbka plastyczna blach

Obrabiane materiały:
  • Stali węglowej – od 0,25 mm do 20 mm
  • Stali nierdzewnej – od 0,5 mm do 12 mm
  • Aluminium – od 0,5 mm do 12 mm
  • Mosiądz – od 0,5 mm do 8 mm
  • Miedź – od 0,5 mm do 8 mm

Obróbka plastyczna metali ma na celu zmianę kształtu i wymiarów metalu. Pozwala to nadać im oczekiwaną formę, a nawet zmienić strukturę co przekłada się na zmianę właściwości mechanicznych przedmiotu.

Co warto wiedzieć o obróbce plastycznej blach

Obróbka plastyczna blach może być prowadzona na trzy sposoby — na zimno, ciepło/pół gorąco oraz na gorąco. Największą dokładnością cechuje się obróbka na zimno, natomiast najmniejszą obróbka na gorąco. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że nie ma jednego, dobrego sposobu obróbki plastycznej blach — najważniejsze jest dobranie odpowiedniej temperatury, do efektu, który chce się uzyskać.
Warto podkreślić, że obróbka plastyczna stali nierdzewnej pozwala osiągać skomplikowane kształty, które są niemożliwe do osiągnięcia podczas obróbki metali innymi metodami.

Korzyści z obróbki plastycznej blach

Obróbka plastyczna blach niesie ze sobą wiele korzyści. Do najważniejszych należy oszczędność materiału. Wykorzystywane jest to przede wszystkim w produkcji masowej, gdzie dostosowywana jest linia produkcyjna w ten sposób, żeby zoptymalizować cenę jednostkową. To wszystko przekłada się też na to, że koszty obróbki plastycznej są stosunkowo niższe.
Należy podkreślić również to, o czym mogłeś wcześniej przeczytać - zmianę właściwości mechanicznych przedmiotu. Stosując obróbkę plastyczną stali nierdzewnej, blach można zauważyć poprawę właściwości mechanicznych i fizycznych.

Na czym polega obróbka skrawaniem tworzyw sztucznych

Inną metodą obróbki metali jest obróbka ze skrawaniem tworzyw sztucznych. Stosując tę metodą, ścina się małe części materiału, tak żeby nadać mu pożądaną formę, czyli kształt, rozmiar oraz właściwości warstwy wierzchniej.
Warto zauważyć, że istnieje wiele narzędzi do obróbki skrawaniem tworzyw sztucznych można wyróżnić m.in. frezarki, przecinarki, strugarki, czy też szlifierki. Obróbka ze skrawaniem tworzyw sztucznych pozwala nadać obrabianym przedmiotom bardzo rozmaite kształty, co ma duże znaczenie np. podczas tworzenia elementów dekoracyjnych.

Obróbka ze skrawaniem, czy też obróbka plastyczna blach — co wybrać?

Tak naprawdę obróbka ze skrawaniem tworzyw sztucznych i obróbka plastyczna blach to dwie zupełnie inne formy obróbki metali. To, który rodzaj obróbki wybrać zależy od efektu, który chcesz uzyskać.
Jeżeli zastanawiasz się jaka forma obróbki będzie najlepsza, to skontaktuj się z naszą firmą, która zajmuje się obróbką metali w Warszawie.