Tniemy LASEREM i wodą

PROJEKTUJEMY

Realizujemy Twoje pomysły

Laser do cięcia
Barierka wycięta laserowo

Wyginanie i gięcie blach Warszawa, blacha wycinana laserowo

Jesteśmy firmą, która specjalizuje się w obróbce różnego rodzaju materiałów, w tym metali. Realizujemy między innymi projekty mające związek z gięciem i wycinaniem laserowym blach metalowych.

Obrabiane materiały:

  • stal węglowa
  • stal nierdzewna
  • stal aluminiowa
  • stal kolorowa

Jedną z usług, którą znajdziesz w naszej ofercie, jest zaginanie blach na prasie krawędziowej. Maksymalna długość projektu, który jesteśmy w stanie zrealizować wynosi 3000 mm.

Na tej maszynie jesteśmy w stanie obrabiać blachy wykonane z następujących materiałów:

  • Stal węglowa od 0.3 mm do 3 mm (gięcie do 3000 mm)
  • 4 mm-5 mm (do 2500 mm)
  • 6 mm (do 2000 mm)
  • 8 mm (do 800 mm)
  • Stal kwasoodporna od 0.4 mm do 3 mm (gięcie do 2500-3000 mm)
  • Od 4 mm do 6 mm (gięcie do 1000 mm)
  • Aluminium od 0.4 mm do 3 mm (gięcie do 2500 mm)
  • Od 3 mm do 6 mm (gięcie do 1000 mm)

Czym jest gięcie blach i stali?

Wyginanie blach jest jedną z metod obróbki plastycznej stali. Niektóre osoby mogą kojarzyć gięcie blach ze zwykłym zginaniem blach, jednak dzisiaj w obróbce plastycznej metali wykorzystuje się nowoczesne maszyny, które zapewniają bardzo wysoką precyzję działania. Dlatego też gięcie blach przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii jest procesem, który umożliwia nadanie pożądanej formy z wysoką precyzją.

Ponadto warto zaznaczyć, że ten proces jest powtarzany — jeżeli potrzebujesz wykonać większą ilość produktów, to możesz wykorzystać gięcie stali podczas produkcji seryjnej. Warto zauważyć, że gięcie stali pozwala na nadanie materiałom przeróżne kształty, nawet najbardziej skomplikowane. Z tego powodu jest to sposób obróbki metali, który jest niezastąpiony, jeżeli chcesz nadać przedmiotom z metalu finezyjne kształty.

Jak wygląda gięcie blachy?

Dzisiaj do gięcia stali wykorzystywane są nowoczesne urządzenia, dzięki którym można nadać praktycznie dowolny, pożądany kształt. Warto zauważyć, że proces gięcia stali składa się z trzech etapów:

  1. Ugięcie sprężyste
  2. Gięcie plastyczne
  3. Dotłaczanie

Prasy krawędziowe lub inaczej krawędziarki umożliwiają wyginanie blach pod dowolnym kątem, jak również zaginanie i karbowanie blaszanych arkuszy. Prasy sterowane numerycznie (prasy CNC) powodują automatyzację tego procesu, który jest dokładny i powtarzalny dla każdego elementu w obróbce seryjnej. Należy zaznaczyć, że podczas gięcia blachy liczy się nie tylko nowoczesnym sprzęt, ale również doświadczenie, ponieważ należy dobrać odpowiednią formę obróbki metalu do rodzaju blachy. Czym innym jest gięcie stali, a czym innym gięcie np. blach żeberkowych.

Przykłady zastosowania giętych blach

Możliwość wyginania blach na profesjonalnych prasach krawędziowych pozwala na uzyskanie różnorodnych produktów, od prostych elementów konstrukcyjnych po zaawansowane części maszyn. W budownictwie wykorzystuje się je do produkcji fasad, dachów i balustrad. W motoryzacji produkuje się z nich nadwozia, zderzaki oraz osłony silników. W branży meblarskiej tworzą nowoczesne konstrukcje, takie jak ramy stołów. W energetyce służą do budowy elektrowni wiatrowych i paneli słonecznych. W elektronice wykorzystywane są do produkcji obudów i anten. Różnorodność wyrobów z giętych blach pokazuje elastyczność tej technologii oraz jej znaczenie dla innowacyjnych rozwiązań.

Laserowe wycinanie wzorów w blachach

Prasy krawędziowe umożliwiają kształtowanie blaszanych arkuszy w niemal dowolny sposób, bez ryzyka pęknięć czy uszkodzeń materiału. Natomiast, aby wyciąć w blasze wzory, należy wykorzystać nowoczesną technikę laserową, dzięki której uzyskiwane są np. arkusze ażurowe.

Laserowe wycinanie wzorów w blachach polega na skierowaniu wiązki lasera na materiał, co prowadzi do jego topnienia i wyparowywania. Kluczowe czynniki to moc lasera, prędkość cięcia oraz rodzaj gazu ochronnego. Moc wpływa na głębokość cięcia i jakość krawędzi. Wyższa moc umożliwia cięcie grubszych blach, ale może powodować większe straty materiału. Prędkość cięcia jest istotna dla zachowania proporcji wzoru oraz minimalizacji odkształceń. Gaz ochronny, taki jak azot czy argon, zapobiega utlenianiu krawędzi i wspomaga usuwanie produktów topnienia. Dobór technologii lasera, np. CO2 czy włóknowego, zależy od rodzaju materiału oraz wymagań co do precyzyjności wzoru. Proces ten zapewnia wysoką jakość produktów przy efektywności kosztowej.

W procesie laserowego wycinania w metalach można używać wielu rodzajów materiałów, co pozwala na dostosowanie technologii do różnych potrzeb. Najczęściej stosowane są blachy stalowe, nierdzewne i aluminiowe, ale możliwe jest także wycinanie w miedzi, mosiądzu czy tytanie.

Dzięki obróbce laserowej mamy możliwości tworzenia zarówno prostych, jak i skomplikowanych wzorów w metalach. Technologia ta znajduje zastosowanie m.in. w motoryzacji, budownictwie, przemyśle meblarskim, architekturze wnętrz czy też reklamie. Wysoka precyzja oraz powtarzalność są kluczowe w produkcji seryjnej. Laserowe wycinanie minimalizuje straty materiału i skraca czas obróbki, co przekłada się na efektywność procesu. Złożoność wzoru wpływa, co prawda, na czas realizacji oraz koszt usługi, dlatego istotne jest odpowiednie zaplanowanie projektu.

Walcowanie

Gdy mówimy o gięciu blach, to należy również powiedzieć więcej o walcowaniu. Jest to również rodzaj obróbki plastycznej metali, w którym materiał kształtuje się pomiędzy obracającymi się walcami. Walcowanie wykorzystuje się głównie podczas kształtowania wyrobów hutniczych np. prętów, blach, czy też rur.

Bez względu na to, jaka forma obróbki plastycznej metali Cię interesuje, to skontaktuj się z naszą firmą, która oferuje gięcie blach w Warszawie. Posiadamy odpowiednie zaplecze techniczne i zatrudniamy doświadczonych specjalistów, którzy zapewniają szybką realizację nawet skomplikowanych zleceń.