Tniemy LASEREM i wodą

PROJEKTUJEMY

Realizujemy Twoje pomysły

Laser do cięcia

Co warto wiedzieć o cięciu blach laserem i nie tylko?

Historia maszyn, które oferuję laserowe cięcie blach ma już ponad 30 lat. Jednak dopiero w ostatnich latach cięcie laserowe blach zyskało dużą popularność. Dzięki temu w dzisiejszych czasach cięcie blach laserem jest znacznie bardziej opłacalne i dostępne dla większej ilości firm.

Gdzie wykorzystuje się laserowe cięcie blach?

W dzisiejszych czasach cięcie blachy laserem nie jest zarezerwowane tylko dla dużych firm. Korzystają z niego zarówno firmy w wielkoprzemysłowej obróbce stali, mniejsze firmy, jak i prywatne osoby do różnych artystycznych projektów.

Laserowe cięcie blach pozwala na niezwykłą precyzję, co cenią sobie firmy, które potrzebują korzystać ze stali obrobionej dokładnie. Jednakże potrzebują tego również osoby prywatne.

Różnego rodzaju artyści, czy też „zwykli” ludzie, którzy realizują swoje pasje i hobby. Dzięki niższym kosztom cięcia blach laserem te osoby również mogą korzystać z dobrodziejstw tej technologii. Zwłaszcza gdy mówimy o większych miastach, np. cięcie blach w Warszawie jest łatwo dostępne.

Warto jest poszukać firmy, która oferuje cięcie blach, dzięki temu nie trzeba inwestować ogromnych pieniędzy w wysokiej jakości sprzęt, a jednocześnie można mieć zrealizowane projekty na najwyższym poziomie.

Jak działa cięcie blach laserem?

Wiele osób zastanawia się, na jakiej zasadzie działa cięcie blach laserem. Postaramy się przybliżyć tutaj ten proces. Maszyny do laserowego cięcia blach posiadają laser o bardzo dużej mocy, takiej, która jest w stanie rozdzierać strukturę blachy. Wiązka lasera jest skupiona na małym obszarze, przez co jej moc jest skondensowana w jednym punkcie. To pozwala prowadzić laser według założeń projektu.

Alternatywy dla laserowego cięcia blach

Wiele osób zastanawia się, czy są jakieś alternatywy dla cięcia blach laserem. Blachy można ciąć na wiele innych sposobów. Przyjrzyjmy się alternatywom:

  • Cięcie tlenowe — jest to najstarsza forma cięcia blach. Jest tania, jednocześnie bardzo powolna. Nadaje się najlepiej do grubych blach.
  • Cięcie plazmowe — Nadaje się do blach od ok. 6 do 40 milimetrów. Jednocześnie jakość krawędzi wykonanych plazmą odbiega od tego, co oferuje cięcie laserowe czy nawet tlenowe oraz może występować tzw. ukosowanie które sprawia że uzyskujemy mniejszą dokładność niż przy laserowym cięciu blach.
  • Cięcie strumieniem wody — nadaje się do miękkiej stali. Pozwala na wysoką precyzję wykonania, umożliwia cięcie grubszych blach. Jednocześnie cięcie jest wolne i bardzo kosztowne.

Dlaczego wybrać cięcie laserowe blach?

W dzisiejszych czasach maszyny do cięcia laserowego wykorzystują nowoczesne technologie informatyczne. Dzięki temu jest eliminowany czynnik ludzki, to natomiast minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów. Ponadto wpływa to pozytywnie na czas realizacji zlecenia, ponieważ dzisiaj cięcie blach laserem odbywa się znacznie szybciej, bez jednoczesnej utraty jakości.

Firmy nastawione na duże zamówienia skorzystają dzięki temu jeszcze w jeden sposób na cięciu blach — cięcie blach laserem pozwala lepiej wykorzystać materiał, zmniejszyć ilość odpadów, to natomiast obniża koszty realizacji dużych zamówień.

Cięcie laserowe blach nadaje się świetnie do cienkiej blachy, jest w stanie precyzyjnie ciąć blachę nawet o grubości poniżej jednego milimetra.